| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length / Compressionless (Longitudinally Wound) / Push |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Travel | 3-1/8" |
| Housing Material | Vinyl |
| Product Name | Cable |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Size | +6" |
| Base Color | Black |
| Housing Length | 43" |
- Meets or exceeds OEM quality
- Wires in the outer casing are wound lengthwise instead of around the cable to eliminate compression and spongy clutch feel
- Inner POM sleeve for longer life and smooth operation
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 2012, 2013, 2014, 2015, 2019, 2022, 2024 | Honda | VT750CA Shadow Aero ABS |
| 2024 | Honda | VT750C2BS Shadow Phantom ABS |
| 2022-2024 | Honda | VT750C2B Shadow Phantom |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black