| Specification | Value |
|---|---|
| Housing Length | 45" |
| Product Name | Cable |
| Style | Push / Alternate Length / Compressionless (Longitudinally Wound) |
| Base Color | Black |
| Size | +8" |
| Travel | 3" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Type | Throttle |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Housing Material | Vinyl |
- Meets or exceeds OEM quality
- Wires in the outer casing are wound lengthwise instead of around the cable to eliminate compression and spongy clutch feel
- Inner POM sleeve for longer life and smooth operation
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 2004-2009 | Honda | VT750CA Shadow Aero ABS |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black