| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 5/16" / 8 mm (5/16") / 8 mm |
| Width | 1-3/4" / 45 mm / 45 mm (1-3/4") |
| Riding Style | Street / Off-Road / ATV |
| Style | Racing Series |
| Length | 1-5/8" / 41,1 mm / 41,1 mm (1-5/8") |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Front Left |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2002 | Kawasaki | KVF400 Prairie 4x4 |
| 1998-2002 | Kawasaki | KVF400 Prairie 2x4 |
| 2003-2013 | Kawasaki | KVF360 Prairie 4x4 |
| 2012-2017 | Kawasaki | KVF300 Brute Force |
| 2020 | Kawasaki | KLX300R |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX400 |
| 2003-2009 | Kawasaki | KVF360 Prairie 2x4 |
| 1985-1988 | Suzuki | DR125 |
| 1989-2002 | Suzuki | DR 125 |
| 1986-1988 | Suzuki | SP125 |
| 2010, 2011, 2015, 2016, 2017 | Suzuki | LT-F 250 Ozark 4x2 |
| 2004-2007 | Suzuki | LT-F400F Eiger 4x4 |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014 | Suzuki | LT-F250 Ozark |
| 2002-2007 | Suzuki | LT-A500F Vinson 500 4x4 Auto |
| 2003-2007 | Suzuki | LT-F500F Vinson 500 4x4 |
| 2004-2009 | Suzuki | LT-Z250 QuadSport Z |
| 2004-2007 | Suzuki | LT-A400 Eiger 2x4 Auto |
| 2004-2007 | Suzuki | LT-A400F Eiger 4x4 Auto |
| 2004-2007 | Suzuki | LT-F400 Eiger 2x4 |
| 2010 | Suzuki | LT-Z QuadSport 250 4x2 |
| 2002 | Suzuki | LT-F 500F Vinson MT 4x4 |
| 2002-2004 | Yamaha | YFM250 Bear Tracker |
| 1988-2011 | Yamaha | YFM 350 Warrior |
| 1988-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 2004-2011 | Yamaha | YFM350 Raptor |
| 2003-2005 | Yamaha | YFM 450 Kodiak |
| 2006-2010 | Yamaha | YFM450FX Wolverine 4x4 |
| 2007-2009 | Yamaha | YFM250 Big Bear |
| 2010-2011 | Yamaha | YFM 250 Big Bear |
| 2004-2006 | Yamaha | YFM 350 Bruin 4x4 |
| 2005-2006 | Yamaha | YFM250 Bruin |
| 2004-2006 | Yamaha | YFM 350 Bruin |
| 2012-2014 | Yamaha | YFZ450 |
| 2011-2013 | Yamaha | YFM125 Raptor |
| 2002-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2005 | Yamaha | YFM 250 Bear Tracker |
| 2007, 2011, 2013 | Hyosung | TE 450 S |
| 2008-2010 | Hyosung | TE450S |
| 1981 | Honda | ATC250R |