| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Thickness | 6 mm / 7/32" / 6 mm (7/32") |
| Width | 1-25/32" / 45,4 mm / 45,4 mm (1-25/32") |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 35,7 mm (1-13/32") / 1-13/32" / 35.7 mm |
| Mounting Position | Front Left |
| Style | Racing Series |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1992 | Aprilia | Climber 280 R |
| 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Beta | EVO 80 JR |
| 1989-1990 | Beta | TR 35 125 |
| 1999 | Beta | Alp 125 |
| 2015-2018 | Beta | Evo 80 Junior |
| 1991 | Beta | Zero |
| 1989 | Beta | TR 34 125 |
| 1996-1998 | Beta | Alp 260 |
| 2005 | Beta | Alp 4T 200 |
| 2000-2004 | Beta | Alp 200 |
| 2002-2005 | Beta | Rev 80 |
| 1990 | Beta | TR34 125 |
| 1999 | Beta | Alp 250 |
| 1996-2013 | Gas Gas | Pampera 125 |
| 1999-2015 | Gas Gas | TX 200 |
| 1997-2013 | Gas Gas | TX 270 |
| 1997-2013 | Gas Gas | TX 320 |
| 2008-2011 | Gas Gas | TXT Boy 50 |
| 2005, 2006, 2007, 2012, 2013, 2014, 2015 | Gas Gas | TXT 50 Boy |
| 2004 | Gas Gas | TX50 Boy |
| 2019 | Gas Gas | Trial 125 GP |
| 1996, 1997, 1999 | Gas Gas | Pampera 250 |
| 1998 | Gas Gas | Pampera 200 |
| 2006-2009 | Scorpa | TY-S125 F |
| 1997-2000 | Montesa | 315R |