| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 74,9 mm (2-61/64") / 74,9 mm / 2-61/64" |
| Width | 36,1 mm (1-27/64") / 1-27/64" / 36.1 mm |
| Thickness | 3/8" / 9.5 mm / 9,5 mm (3/8") |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Style | Racing Series |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Product Name | Brake Pad |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2011 | Gas Gas | EC 200 |
| 2000-2013 | Gas Gas | MC 200 |
| 2000-2011 | Gas Gas | EC 250 |
| 2000-2012 | Gas Gas | MC 250 |
| 2000-2011 | Gas Gas | EC 300 |
| 2000-2013 | Gas Gas | MC 300 |
| 2002-2003 | Gas Gas | EC 400 FSE |
| 2003-2011 | Gas Gas | EC 450F |
| 2003-2007 | Gas Gas | MC 450 FSR |
| 2010-2011 | Gas Gas | EC 250F |
| 2008-2010 | Gas Gas | EC 515 FSR |
| 2013 | Gas Gas | MC 125 |
| 1992-2002 | Honda | CR80 |
| 2008-2009 | Honda | CRF230L |
| 1987-2001 | Honda | CR250R |
| 1987-2001 | Honda | CR500R |
| 1993-2022 | Honda | XR650L |
| 2000-2007 | Honda | XR650R |
| 2003-2007 | Honda | CR85R |
| 2003-2007 | Honda | CR85RB Expert |
| 1990-2001 | Honda | CR125 |
| 1991-2004 | Honda | XR250R |
| 1996-2004 | Honda | XR400R |
| 1991-2000 | Honda | XR600R |
| 1995-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 1998-2017 | Kawasaki | KLX 250 |
| 2018-2020 | Kawasaki | KLX250 |
| 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 | Kawasaki | KLX250S |
| 2011-2014 | Kawasaki | KLX 250 SF |
| 1995-2007 | Kawasaki | KX250 |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2020, 2021, 2022, 2023 | Kawasaki | KLX300R |
| 2021-2023 | Kawasaki | KLX300SM |
| 1997-2003 | Kawasaki | KLX 650 |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX300 |
| 1998-2005 | Kawasaki | KLX 250 R |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 2004-2006 | Kawasaki | KLX 400 SR |
| 1995-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 1995-1996 | Kawasaki | KLX650 |
| 1995-1998 | Kawasaki | KDX 250 |
| 2006-2008 | Kawasaki | KX 125 |
| 2003-2004 | Kawasaki | KLX400R |
| 2005-2006 | Kawasaki | KLX 400 R |
| 1995-1996 | Kawasaki | KLX650R |
| 1997-2001 | Kawasaki | KLX 650 R |
| 2008, 2011 | Kawasaki | KLX 250 S |
| 2009-2010 | Kawasaki | KLX250SF |
| 2008 | Kawasaki | KX 250 |
| 1996-2007 | Suzuki | RM125 |
| 2001-2007 | Suzuki | DR-Z250 |
| 1996-2008 | Suzuki | RM250 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2000-2024 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2005-2023 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2008 | Suzuki | DR-Z 250 |
| 1996-1999 | Suzuki | DR-Z 400 E |
| 2008 | Suzuki | RM 125 |
| 2001-2004 | TM | MX125 |
| 2002-2004 | TM | MX 250 Fi 4T |
| 2001-2003 | TM | EN 250 2T |
| 2001-2004 | TM | EN 300 2T |
| 2001-2003 | TM | MX 400 F |
| 2002-2004 | TM | MX 530 F |
| 2001-2004 | TM | MX250 |
| 2004 | TM | MX 300 |
| 2002-2004 | TM | EN 530 F |
| 2001-2003 | TM | EN 125 |
| 2002-2003 | TM | EN 250 F |
| 2001-2003 | TM | MX300 |
| 2004 | TM | EN250 |
| 2004 | TM | EN125 |
| 2004 | TM | EN250F |
| 1998-2000 | Yamaha | WR 200 |
| 1998-2002 | Yamaha | YZ250 |
| 1999-2000 | Yamaha | WR400F |
| 1998-2002 | Yamaha | WR 250 |
| 2001-2002 | Yamaha | WR250F |
| 2001-2002 | Yamaha | YZ250F |
| 1999 | Yamaha | YZ400F |
| 1998-2002 | Yamaha | YZ125 |
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
- Supplier:
- Parts Unlimited