| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Thickness | 8,7 mm (11/32") / 11/32" / 8.7 mm |
| Length | 62 mm / 2-7/16" / 62 mm (2-7/16") |
| Style | Racing Series |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Rear |
| Width | 40.7 mm / 40,7 mm (1-39/64") / 1-39/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1989-2006 | Kawasaki | KDX200 |
| 1989-1994 | Kawasaki | KX250 |
| 1995-1997 | Kawasaki | KDX 250 |
| 1993-1997 | Kawasaki | KLX 250 |
| 1994-1996 | Kawasaki | KLX250R |
| 1993-1995 | Kawasaki | KLX650R |
| 1994-2005 | Kawasaki | KDX 220 |
| 1991-1994 | Kawasaki | KDX250 |
| 1989-1994 | Kawasaki | KX125 |
| 1990-1994 | Kawasaki | KX500 |
| 1993, 1997 | Kawasaki | KLX 250 R |
| 1993-1995 | Kawasaki | KLX650 |
| 1989-1990 | Suzuki | RM125 |
| 1990-1991 | Yamaha | YZ125 |
| 1991-1997 | Yamaha | WR250 |
| 1990 | Yamaha | WR 250 |
| 1990-1991 | Yamaha | YZ250 |
| 1996-1998 | Yamaha | TT-R 250 |
| 1999-2003 | Yamaha | TTR250 |
| 1992-1993 | Yamaha | WR500 |
| 1997 | Yamaha | TT 600 R |
| 1990 | Yamaha | YZ 360 |
- Supplier:
- Parts Unlimited