| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 119.5 mm / 119,5 mm (4-9/16") / 94,5 mm (3-23/32") / 3-23/32" / 4-9/16" / 94.5 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Width | 26.4 mm / 36.2 mm / 36,2 mm (1-27/64") / 1-3/64" / 1-27/64" / 26,4 (1-3/64") |
| Mounting Position | Front Left |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 9/32" / 7.3 mm / 7,3 mm (9/32") |
| Units | Set of 2 |
| Style | Racing Series |
| Type | Sintered Metal |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2000 | Kawasaki | KX 80 Big Wheel |
| 2001-2024 | Kawasaki | KX85 |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Kawasaki | KX100 |
| 1997-2000 | Kawasaki | KX80 |
| 2022-2024 | Kawasaki | KX112 |
| 2010 | Kawasaki | KX 100 |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Suzuki | RM85 |
| 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | RM 85 |
| 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Suzuki | RM 85 L |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2012 | Suzuki | RM85L |
| 2007-2008 | Husqvarna | SM 610 E |