| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Racing Series |
| Thickness | 7,6 mm (19/64") / 19/64" / 7.6 mm |
| Width | 36,5 mm (1-7/16") / 36.5 mm / 39,9 mm (1-37/64") / 1-7/16" / 39.9 mm / 1-37/64" |
| Length | 2-21/32" / 51,6 mm (2-1/32") / 67.5 mm / 2-1/32" / 51.6 mm / 67,5 mm (2-21/32") |
| Product Name | Brake Pad |
| Mounting Position | Front Left |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2024 | Kawasaki | KX65 |
| 2003-2007 | Suzuki | RM65 |