| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-33/64" / 64 mm (2-33/64") / 64 mm |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 1-41/64" / 41,8 mm (1-41/64") / 41.8 mm |
| Mounting Position | Front / Rear |
| Thickness | 9 mm / 11/32" / 9 mm (11/32") |
| Type | Sintered Metal |
| Style | Racing Series |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Husqvarna | TC65 |
| 2019-2020 | Husqvarna | FR 450 Rally |
| 2019-2024 | Husqvarna | FS450 |
| 2006-2010 | Husqvarna | SMR 450 |
| 2019-2021 | KTM | 450 Rally Replica |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2021, 2022, 2023, 2024 | KTM | 450 SMR |
| 2004-2006 | KTM | 660 SMC |
| 2005-2007 | KTM | 525 SMR |
| 2023-2024 | KTM | 65 SX |
| 2008-2011 | KTM | 560 SMR |
| 2010-2011 | Husaberg | FS570 |
| 2023-2024 | Gas Gas | MC 65 |
| 2018-2019 | SWM | SM 500 R |