| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 35,9 mm (1-13/32") / 1-13/32" / 35.9 mm |
| Mounting Position | Rear |
| Units | Set of 2 |
| Style | Racing Series |
| Length | 67 mm / 67 mm (2-41/64") / 2-41/64" |
| Thickness | 9,3 mm (23/64") / 9.3 mm / 23/64" |
| Type | Sintered Metal |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2012 | Aprilia | MXV 450 |
| 2005-2012 | Aprilia | RXV 450 |
| 2005-2012 | Aprilia | RXV 550 |
| 2006-2012 | Aprilia | SXV 550 |
| 2006-2012 | Aprilia | SXV 450 |