| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-7/16" / 61.8 mm / 61,8 mm (2-7/16") |
| Mounting Position | Front Left / Rear |
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | Off-Road |
| Thickness | 1/4" / 6,5 mm (1/4") / 6.5 mm |
| Style | Racing Series |
| Width | 1-1/4" / 31,6 mm / 31,6 mm (1-1/4") |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2022 | KTM | 65 SX |
| 2005-2010 | KTM | 85 SX (19/16) |
| 2004-2011 | KTM | 105 SX |
| 2004-2011 | KTM | 85 SX (17/14) |
| 2004, 2011 | KTM | 85 SX BW 19/16 |
| 2021-2022 | Gas Gas | MC 65 |
| 2017-2022 | Husqvarna | TC65 |