| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Width | 39,7 mm (1-9/16") / 1-39/64" / 40,7 mm (1-39/64") / 39.7 mm / 40.7 mm / 1-9/16" |
| Style | Racing Series |
| Length | 75.4 mm / 99,2 mm (3-29/32") / 75,4 mm (2-31/32") / 2-31/32" / 3-29/32" / 99.2 mm |
| Thickness | 8,4 mm (21/64") / 8.4 mm / 21/64" / 7,6 mm (19/64") / 19/64" / 7.6 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
| Mounting Position | Rear |
- Sintered metal brake pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Suzuki | RM85 |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2012 | Suzuki | RM85L |
| 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Suzuki | RM 85 L |
| 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | RM 85 |