| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 8 mm / 8 mm (5/16") / 5/16" |
| Units | Set of 2 |
| Width | 57,1 mm (2-1/4") / 57.1 mm / 2-1/4" |
| Mounting Position | Rear |
| Length | 59,7 mm (2-11/32") / 59.7 mm / 2-11/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Road Pro |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
- For the new generation of high performance Sports, Touring, Custom motorcycle
- Offers a combination of fade-free brake performance, great brake feel and thermal stability
- Developed for sport riding and high loads from heavy motorcycles
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2018 | Kawasaki | ZX-14 ZZR 1400 |
| 2008-2018 | Kawasaki | 1400 GTR |
| 1998-1999 | Kawasaki | Ninja ZX-7 RR |
| 1996-1997 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7RR |
| 2005 | MZ | 1000 SF |
| 2007 | MZ | 1000 ST |
| 2003-2006 | MZ | 1000 S |
| 2011-2016 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2017-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2014-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2019-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2013 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit |
| 2003-2004 | Honda | CB1300F |
| 2013-2014 | Honda | VT750C Shadow |
- Supplier:
- Parts Unlimited