| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3-53/64" / 97.3 mm / 97,3 mm (3-53/64") |
| Style | Road Pro |
| Width | 63.4 mm / 2-1/2" / 63,4 mm (2-1/2") |
| Thickness | 8 mm (5/16") / 8 mm / 5/16" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
- For the new generation of high performance Sports, Touring, Custom motorcycle
- Offers a combination of fade-free brake performance, great brake feel and thermal stability
- Developed for sport riding and high loads from heavy motorcycles
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | VRSCA V-Rod |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
- Supplier:
- Parts Unlimited