| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Road Pro |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Width | 63,6 mm (2-1/2") / 2-1/2" / 63.6 mm |
| Thickness | 8 mm / 5/16" / 8 mm (5/16") |
| Length | 3-27/32" / 97.6 mm / 97,6 mm (3-27/32") |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
- For the new generation of high performance Sports, Touring, Custom motorcycle
- Offers a combination of fade-free brake performance, great brake feel and thermal stability
- Developed for sport riding and high loads from heavy motorcycles
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
- Supplier:
- Parts Unlimited