| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 7' |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Style | Arched |
| Units | Each |
| Product Name | Ramp |
| Load Capacity | 750 lb |
| Type | Folding |
| Material | Aluminum |
| Width | 12" |
| Weight | 16 lb |
- Constructed of high-grade aluminum; durable, lightweight and won't rust
- Top half of ramp is 10" wide, with the bottom half 12" wide which makes an easy transition with loading
- 1" rungs with ribbed surface for superior traction
- Continuous arch in ramp is ideal for sport bikes, eliminating low fairings from contacting transition point from ramp to tailgate
- Heavy-duty tongue with rubber surface helps keep ramp in place on tail gate
- Folds in half for easy transportation and storage
- Measures 89" in length and folds in half
- Lightweight at only 16 lb.
- Maximum distributed load capacity of 750 lb.
- Do not ride ATV/UTV on ramp at any time.
- Supplier:
- Parts Unlimited