| Specification | Value |
|---|---|
| Load Capacity | 500 lb |
| Product Name | Ramp |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road |
| Units | Each |
| Type | Folding |
| Width | 8" |
| Length | 7' |
| Style | Arched |
| Material | Aluminum |
| Weight | 16 lb |
- Constructed of high-quality aluminum; durable and won't rust
- Upper half of ramp arched, helping low ground clearance vehicles clear ramp and tailgate transition
- Ribbed rungs create extra traction
- Rubber-coated fingers help ramp stay in place on tailgate
- Folds in half for easy transportation and storage
- Lightweight at only 16 lb.
- Maximum distributed load capacity of 500 lb.
- Do not ride motorcycle on ramp at any time.
- Supplier:
- Parts Unlimited