| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| For Tire Width | 19" - 23" |
| Length | 9-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Wheel Clamp |
| Style | Large |
| Type | Wedge |
| Units | Each |
| Width | 13" |
| Application | Wheel Chock |
| Mounting Position | Front |
- Fits either mini-cycles or full size bikes
- Best way to secure off-road and dual sport motorcycles for transportation
- Clamping system grips the top of the front tire, pulling forward and locking it into the wedged shaped frame; it even works with flat tires
- Keeps motorcycle secure without the need for tie-downs
- Increases the life of fork seals and springs by relieving pressure normally caused by tie-downs
- Loading and unloading is done safely and securely in seconds, locks down and releases easily by hand
- Mounts to any transportation vehicle or trailer floor, hardware is included
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black