| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 16.5 lb |
| Length | 6' |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Units | Each |
| Product Name | Ramp |
| Width | 11" |
| Color/Finish | Unfinished |
| Material | Aluminum |
| Type | Folding |
| Finish | Unfinished |
| Load Capacity | 500 lb |
- Unique tri-fold design allows ramp to fold to a very small compact size, allowing for easy transport and storage (6' folded: 28.5" x 11" x 8.5"; 8' folded: 35.5" x 11" x 8.5")
- 8' ramp works great for loading motorcycles into taller transport vehicles; the longer length reduces the incline of ramp, making it easier to push the bike up and gives you more control when unloading
- Made of aircraft aluminum with 1" square ladder-style rungs spaced 5" apart and (4) sturdy carbon steel hinges that create a super-strong tri-fold ramp
- Carbon steel hinges are coated with rust-resistant zinc plating for a long-lasting finish
- 11" width ensures plenty of surface area to help navigate motorcycle to stay on ramp without steering off sides while loading and unloading
- Two rubber-coated strong aluminum tongues rest on vehicle when loading and help prevent slipping or scratching vehicle
- Bottom of ramp frame is angled to help align with ground surface for a smooth transition while pushing motorcycle up ramp
- Durable and lightweight design; 6' only weighs 13.5 lb. and 8' is 16.5 lb.
- 500 lb. maximum distributed load capacity
- Do not ride motorcycle on ramp at any time.
- Supplier:
- Parts Unlimited