| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Model | Daytripper |
| Overall Seat Length | 32" |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Plain |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 8" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Rear Seat Length | 15" |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Length | 17" |
| Material | Synthetic Leather |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
- Detailed stitch work in the highly durable, synthetic glove-leather cover makes the DayTripper a real show winner
- Mustang's advanced comfort technology has been incorporated into this custom seat
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2015 | Yamaha | XVS950 V Star 950 |
| 2016-2017 | Yamaha | XVS 950 V-Star |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black