| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Rear Seat Width | 14-1/4" |
| Type | 2-Up Seat |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Decoration | Stitched |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 16-3/4" |
| Features | with Passenger Backrest / with Driver Backrest |
| Model | Vintage |
| Overall Seat Length | 31-1/2" |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Touring seats made with the Harley-Davidson Freewheeler in mind
- Expanded vinyl cover and vintage styling
- Marine-grade fiberglass baseplate and all-day-comfort foam are perfect for all-day riding
- Built in receivers for driver and passenger backrests
- Forward style moves rider 2" forward for easier steering
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2025 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black