| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Model | Lowdown |
| Backrest Pad Height | 5-1/2" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Rear Seat Width | 14" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Width | 16" |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 14" |
- Driver sits .5"-1.5" lower than stock on most models, plus nose of seat is 1.5" narrower than stock
- Backrest post is notched with four easy "snap-in-place" height adjustment positions
- Backrest can be removed/installed without tools or the need to remove seat
- Backrest can be adjusted forward or back up to 2" while rider is seated
- Backrest folds completely flat for ease of getting on motorcycle
- Contoured backrest pad pivots to match back angle
- Made in the U.S.A.
- Seat will fit with a handrail.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black