| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Jody Perewitz Signature Series |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Tuck and Roll |
| Overall Seat Length | 19" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Riding Style | Street |
- Low, lean solo seats designed by Jody Perewitz, the fastest woman to ride an American V-Twin
- High-quality construction, with a 16-gauge steel baseplate and carbon fiber vinyl insert
- Feature tuck-and-roll stitching
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Color:
- Black