| Specification | Value |
|---|---|
| Backrest Pad Height | 7" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Features | Includes Backrest |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Overall Seat Length | 19-1/2" |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Plain |
| Type | Solo Seat |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Baseplate is constructed on triple-layered fiberglass
- Textured style matches OEM seat
- Top-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1999-2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
- Color:
- Black