| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 12" |
| Driver Seat Length | 18-1/2" |
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Base Color | Black |
| Model | Regal |
| Rear Seat Length | 10" |
| Decoration | Pillow |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- Well-padded and features a leather-like expanded vinyl covering
- Split foam construction on a single steel base plate
- Designed to keep driver from sliding forward
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1999-2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
- Color:
- Black