| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 18" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Type | One-Piece |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 12" |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 6" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Stitched |
| Model | Fastback |
- Offers a reasonable degree of passenger comfort
- Cut low for the rider with good back support
- Expanded vinyl cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Color:
- Black