| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Decoration | Stitched |
| Units | Each |
| Product Name | Seat |
| Model | Fastback |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 9" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 16" |
| Material | Vinyl |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Riding Style | Street |
| Rear Seat Width | 6" |
- Offers a reasonable degree of passenger comfort
- Cut low for the rider with good back support
- Expanded vinyl cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1999-2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1996-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black