| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 9-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Model | Tripper Fastback |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Fill Material | Foam |
| Rear Seat Length | 12" |
| Base Color | Black |
| Type | One-Piece |
- Tapered in back but still offers good passenger comfort
- Offers a super clean, custom style
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2020 | Yamaha | XVS950 Bolt |
| 2013 | Yamaha | XV 950 Bolt |
- Color:
- Black