| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 12" |
| Decoration | Stitched |
| Base Color | Black |
| Model | Tripper Fastback |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Fill Material | Foam |
| Cover Material | Vinyl |
| Fits Tank Size | Standard |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
- Super clean, custom style and cut low for rider with good back support
- Tapered in back, yet still offers good passenger comfort
- Marine-grade fiberglass baseplate
- Front seat, 12" W, rear seat 7" W
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Color:
- Black