| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 33" |
| Model | Tripper Fastback |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Width | 12" |
| Driver Seat Length | 21" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 8" |
- Super clean, custom style and cut low for rider with good back support
- Tapered in back, yet still offers good passenger comfort
- Marine-grade fiberglass baseplate
- Front seat, 12" W, rear seat 7" W
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black