| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Type | One-Piece |
| Driver Seat Width | 12" |
| Overall Seat Length | 26" |
| Rear Seat Length | 10-3/4" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Decoration | Stitched |
| Rear Seat Width | 6-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Model | Tripper Fastback |
| Product Name | Seat |
| Fits Tank Size | Standard |
| Units | Each |
- Super clean, custom style and cut low for rider with good back support
- Tapered in back, yet still offers good passenger comfort
- Marine-grade fiberglass baseplate
- Front seat, 12" W, rear seat 7" W
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2010-2021 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2010-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2010-2021 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2021 | Harley-Davidson | RH1250S Sportster S |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
- Color:
- Black