| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 15" |
| Type | Vintage / Wide / One-Piece |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 10" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Model | Touring |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1999 | Yamaha | XV1100 Virago |
| 1988-1997 | Yamaha | XV750 Virago |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1998, 1999 | Yamaha | XV 750 Virago |
| 1986-1999 | Yamaha | XV 1000 Virago |
| 1988-1999 | Yamaha | XV 700 Virago |
| 1984-1987 | Yamaha | XV700 Virago |
| 1984-1985 | Yamaha | XV 1100 Virago |
| 1984-1985 | Yamaha | XV1000 Virago |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black