| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Touring |
| Type | One-Piece / Wide / Vintage |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 15" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-1996 | Honda | VT1100C Shadow |
| 1997-2008 | Honda | VT1100C Shadow Spirit |
| 2000-2008 | Honda | VT1100C2 Shadow Sabre |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black