| Specification | Value |
|---|---|
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Overall Seat Length | 35" |
| Type | Vintage / Wide / One-Piece |
| Decoration | Smooth |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 20" |
| Model | Touring |
| Rear Seat Length | 15" |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2013 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Voyager |
| 2009-2013 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Nomad |
| 2009-2020 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Voyager ABS |
| 2015-2016 | Kawasaki | VN 1700 C Vulcan Nomad |
| 2014 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Nomad ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black