| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 17" |
| Rear Seat Length | 16" |
| Model | Touring |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 14" |
| Type | Wide / Two-Piece / Vintage |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 13" |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2015 | Yamaha | XV 1700 A Road Star |
| 2004-2009 | Yamaha | XV1700A Road Star |
| 1999-2003 | Yamaha | XV1600A Road Star |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black