| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 16" |
| Type | Vintage / Wide / Two-Piece |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Rear Seat Length | 16-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 32" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Model | Touring |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2008 | Kawasaki | VN1600A Vulcan 1600 Classic |
| 2005-2008 | Kawasaki | VN1600D Vulcan 1600 Nomad |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black