| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Type | Wide / One-Piece |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Width | 16" |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 13" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Studded / Concho / Skirt |
| Model | Touring |
| Overall Seat Length | 33" |
- Studded style has skirt with conchos, accent studs and a braid that extends below the edge of the seat
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 15" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on the motorcycle
- Backrest easily snaps into four height positions
- Built-in support wings in the passenger seat
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2020 | Kawasaki | VN900B Vulcan 900 Classic |
| 2007-2020 | Kawasaki | VN900C Vulcan 900 Custom |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black