| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Studded / Concho / Skirt |
| Model | Touring |
| Rear Seat Width | 13" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Type | Two-Piece / Wide |
| Driver Seat Width | 17" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
- Studded style has skirt with conchos, accent studs and a braid that extends below the edge of the seat
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 15" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on the motorcycle
- Backrest easily snaps into four height positions
- Built-in support wings in the passenger seat
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2016 | Yamaha | XV 1700 A Road Star |
| 2004-2009 | Yamaha | XV1700A Road Star |
| 1999-2003 | Yamaha | XV1600A Road Star |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black