| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 28" |
| Decoration | Concho / Studded / Skirt |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 16" |
| Model | Touring |
| Riding Style | Street |
| Type | Wide / One-Piece |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 12" |
| Cover Material | Vinyl |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2016 | Honda | VT1300CS Sabre |
| 2010-2016 | Honda | VT1300CR Stateline |
| 2010-2016 | Honda | VT1300CT Interstate |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black