| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 15" |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Cover Material | Vinyl |
| Type | Two-Piece / Wide |
| Driver Seat Width | 16" |
| Model | Touring |
| Overall Seat Length | 33" |
| Rear Seat Length | 18" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Skirt / Studded / Concho |
| Rear Seat Width | 12" |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009, 2013, 2015, 2016 | Suzuki | C50 Boulevard |
| 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Suzuki | C50T Boulevard |
| 2010, 2011, 2012, 2014 | Suzuki | VL Boulevard 800 C50 |
| 2010 | Suzuki | VL Boulevard 800 T C50 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black