| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Skirt / Studded / Concho |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 18" |
| Product Name | Seat |
| Type | Wide / Two-Piece |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 17" |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 32" |
| Riding Style | Street |
| Model | Touring |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Honda | VTX1300C |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black