| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Concho / Studded / Skirt |
| Driver Seat Width | 17" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Cover Material | Vinyl |
| Model | Touring |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
| Type | Two-Piece / Wide |
| Driver Seat Length | 12" |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2009 | Yamaha | XVS1100A V Star 1100 Classic |
| 2002-2009 | Yamaha | XVS1100AT V Star 1100 Silverado |
| 2000-2001 | Yamaha | XVS 1100 V-Star Silverado |
- Color:
- Black