| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Fill Material | Foam |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 18" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Type | Solo |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Color:
- Black