| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Cover Material | Vinyl |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Type | Solo |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 18-1/2" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Riding Style | Street |
| Features | without Backrest |
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
- Color:
- Black