| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Width | 12" |
| Decoration | Plain |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- Baseplate is open in middle to accept a Mustang or stock H-D driver backrest kit
- Seat nose is narrower than stock so riders can plant their feet on the ground
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Built on a steel base for maximum support
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black