| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 16" |
| Decoration | Plain |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 15" |
| Overall Seat Length | 32" |
| Rear Seat Width | 11-1/2" |
- Baseplate is open in middle to accept a Mustang or stock H-D driver backrest kit
- Seat nose is narrower than stock so riders can plant their feet on the ground
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Built on a steel base for maximum support
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black