| Specification | Value |
|---|---|
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Decoration | Concho / Skirt / Studded |
| Driver Seat Width | 14" |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Type | Solo |
| Units | Each |
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 19" |
| Fits Tank Size | Standard |
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
- Color:
- Black