| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Material | Vinyl |
| Decoration | Concho / Skirt / Studded |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo |
| Overall Seat Length | 19" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
- Color:
- Black