| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Studded / Concho / Skirt |
| Overall Seat Length | 19" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
- Color:
- Black