| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Material | Vinyl |
| Overall Seat Length | 18" |
| Decoration | Skirt / Studded / Concho |
| Fill Material | Foam |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo |
| Driver Seat Length | 13" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Units | Each |
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Color:
- Black